Provaznictví Běchovice LANA, SÍTĚ, PROLÉZAČKY S NÁMI NA ZEM NESPADNETE |
Úvod » Lana na Šplh a Přetahování
Šplh na laně je nenáročná spotovní disciplína, ale i dobrá zábava pro vaše děti. Při šplhu na laně děti lezou vzhůru po zavěšeném laně, a to výhradně pomocí svých rukou (někteří si samozřejmě pomáhají i nohama). Hodnotícím kritériem při šplhání je čas potřebný k dosažení cíle. Pokud budete lano používat výhradně pro zábavu, můžete si dole nechat vyrobit i kouli na houpání. Námi vyráběná lana jsou v profesionální kvalitě a jsou trvanlivá.
Šplh na laně byl jednou z disciplín ranných olympijských hrách. Na prvních hrách novodobé historie šplhali závodníci do výšky 14 m, kromě dosaženého času se hodnotil i styl provedení. Na třetích olympijských hrách, konaných v roce 1904 v Saint Louis, byla délka lana podstatně zkrácena 7,62 m. Potřetí se šplh objevil na olympiádě až v roce 1924 v Paříži, a to coby součást gymnastického víceboje, čímž se tento závod ve šplhu stal nejlépe obsazeným za celou historii olympijských her. Poprvé se na laně (šplhalo se 8 m) představili českoslovenští reprezentanti a hned výrazně promluvili do celkového pořadí. Zlato získal Bedřich Šupčík, třetí skončil Ladislav Vácha. Zatím naposledy se na olympijských hrách šplhalo v roce 1932 v Los Angeles.
V ČR bylo šplhání na laně opětovně zavedeno v roce 1993 v České republice, kdy byl uspořádán 0. ročník Memoriálu Bedřicha Šupčíka v olympijském šplhu. To se závodilo se podle původních pravidel z olympiády v Paříži. V současné době se každý rok pravidelně koná několik závodů včetně Mistrovství České republiky. V zahraničí je tento sport populární rovněž ve Francii, kde je šplh součástí hasičského sportu a závody se tam konají ve velkých nákupních střediscích.
Při šplhání na laně se hodnotí pouze čas. Závodník začíná každý pokus pod lanem ze sedu na zemi, na akustický signál vyráží vzhůru, používaje především paže. Nohama je povoleno libovolně pohybovat (neplatilo na I. olympijských hrách), ale nesmí se dotknout země ani je využít k sevření lana (tzv. příraz). Měření času se zastavuje ve chvíli, kdy se závodník dotkne cílové mety. Sestup dolů již není hodnocenou součástí pokusu. V České republice jsou největší základny šplhu v Praze, Šternberku, Frýdku-Místku, Brně a Příbrami.
Šplh mužů do výšky 8 m je na připomínku olympijského klání označován přídomkem olympijský. Závody v olympijském šplhu jsou součástí Velkých cen a Mistrovství ČR. Ženy, žactvo a dorost na nich šplhají do výšky 4,5 m. Šplhu na jiné distance (např. 10 m, 14 m, 15 m a 20 m) se neříká olympijský.
článek převzat z wikipedie záložka: šplh na laně